پوشش زنان جهرم در زمان گذشته + تصویر

چارقد : چارقد پارچه های چهارگوش یا مثلث شکل بود که معمولا از تور یا ململ سفید و یا الوان تهیه می گردید. در زیر گلو با سوزنی آنرا ثابت نگاه می داشتند. این سوزن ها در بین زنان اعیان اغلب از طلا ساخته شده و گاهی چند اشرفی کوچک طلا با آن آویخته شده بود.

یَل : کتهایی بود که معمولا از ترمه و یا مخمل و یا پارچه های دیگر دوخته می شد. این کتها بدون یقه و دارای آستین های تنگ بود.

شلیته : آنچه قطعی است شلیته در زمانهای قدیم معمول نبوده و لباس معمولی زنان پیراهن بلند و شلوار بوده است. بعدها پس از آنکه ناصرالدین شاه به اروپا رفته و لباس رقاصه ها را (Ballerine) ها را در اروپا دیده تصمیم گرفته که این شلیته ها را که شبیه دامنهای آن رقاصه ها بوده در دربار معمول کند که بعدا در سایر نقاط ایران متداول شده است. همان طور که تقریبا در نیم قرن قبل اکثر خانمها پوشیده (Jupon) (دامن هایی که در زیر دامن می پوشیدند) بین آنها مد شده بود تا دامن رویی فراختر و باز جلوه دهد.

شَمد یا چادر نماز : لباسی بود که به صورت نیم دایره دوخته شده بود و تنها در خانه در موقع مواجه شدن با فردی غریبه و یا هنگام عبادت می پوشیدند.

چادر و چاقچور : چادر لباسی بود که زنان در کوچه می پوشیدند و دوخت آن شبیه چادر نماز بود منتهی در جلوی آن قطعه پارچه مستطیل شکلی که طول آن از پائین تا کمرگاه، و عرض آن تقریبا نیم متر بود، از طرف داخل چادر، ضلع طولی این پارچه را به فاصله ۲۰ سانتیمتر از لبه چادر به آن می دوختند و بالای آن با رشته ای به کمر می بستند.در شهرهای بزرگ مانند تهران و غیرو، زنان شیک پوش، بر روی این قطعه افزوده شده با ابریشم مشکی گلدوزی و یا مشبک کاری و یا Brodrie دوزی می کردند این چادر بایستی از پارچه به رنگ سیاه باشد. گویا در دوران قدیم تر چادر های زنان شبیه همان چادر نماز معمولی بوده منتها پائین آن از جلو تا طول تقریبا یک متر به هم می دوختند. و جنس آن از پارچه هایی بوده که به آن مَلِه (Mala) می گفتند و رنگ آن گویا آبی و جنس کرباس بوده است. چاقچور یا دُلاغ (Dolaq) : چاقچور شلوارهای نیفه ای گشادی بوده که در محل سرپاچه آن، نزدیک قوزک پا، چین می دادند و از آنجا متصل به پوششی شبیه جوراب های ساقه کوتاه می شد. گاهی چاقجورها را از دو لنگه جداگانه به همان وضع فوق می دوختند که در این صورت به آن دُلاغ می گفتند.ضمنا این نکته باید یادآوری کرد که زنان موظف بودند در موقع عبور در خارج از خانه تمام صورت و دست و اندام خود را در چادر بپوشانند و تنها چشم خود را نمایان سازند و حتی در موقع خرید و یا گرفتن چیزی از شخص نامحرم، دست خود را در زیر چادر پنهان سازند.

slide1

slide2

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *